EKG holter CardioTrak pozná, co má pacient na srdci. A prozradí to jen kardiologovi
Začala vás trápit dušnost po pár schodech nebo máte obavy z bezdůvodného bušení srdce či nepravidelností srdečního rytmu? Jděte k lékaři! Nemějte nervy, že to bude zbytečné, protože EKG v ordinaci zrovna nic neodhalí. Od toho mají kardiologové EKG holter. Moderní a spolehlivé zařízení na monitoring srdeční činnosti, který vás bude sledovat i doma a v práci. EKG holter CardioTrak je přitom tak pohodlný, že na něj skoro zapomenete.
Přehledný obsah článku:
● Co je to EKG holter a jak pozná, co máte na srdci?
● Přínosy EKG holteru oproti EKG v ordinaci
● Kdo mobilní monitoring srdce vymyslel a co znamená „holter“?
● Jak EKG holter funguje? Cílem je nijak pacienta neomezovat
● Co EKG holter sám nezvládne aneb Píšete si deníček?
● Co je potřeba, aby EKG holter dodal lékaři kvalitní data?
● Konkrétní výhody EKG holteru CardioTrak
● Jak holter používat? Jaký je život s holterem?
TIP PRO LÉKAŘE: Objednejte si EKG holter CardioTrak na zkoušku
Co je to EKG holter a jak pozná, co máte na srdci?
EKG holter (čteno holtr) nebo také holterův monitor je jednoduše řečeno malý a lehký přenosný přístroj na sledování srdeční činnosti. Funguje podobně jako klasické EKG v ordinacích, má podobné elektrody, ale EKG holter nesleduje srdce jenom pár minut, během návštěvy u lékaře. Naopak. Obrovská výhoda EKG holteru je právě v tom, že je to malá krabička, kterou lékař zapojí a pacient s ní bez omezení odejde domů, do práce, prostě kamkoli potřebuje. EKG holter tak monitoruje srdeční aktivitu klidně i několik dní. Jak je možné, že řekne kardiologovi o fungování srdce víc, než velké EKG v ordinaci?
Přínosy EKG holteru oproti EKG v ordinaci
- EGK holter je mobilní. Pacient má elektrody připojené 24 hodin (nebo i déle), a záznam srdeční činnosti je tak mnohem obsáhlejší.
- Ideální EKG holter omezuje pacienta co nejméně, takže zachycuje srdeční aktivitu během běžného denního rytmu.
- Zatímco při EKG v ordinaci je pacient v klidu, monitoring přes EKG holter zachycuje srdeční aktivitu i během dne – stres v práci, dobíhání autobusu apod.
- EKG holter díky tomu odhalí i občasné srdeční arytmie nebo třeba extrasystoly, které se projevují jen při určitých činnostech nebo v určitých situacích. Díky dlouhodobému záznamu může lékař posoudit zejména jejich četnost a délku trvání.
- EKG holter nasbírá už za 24 hodin obrovské množství dat. A pokročilé přístroje, jako právě CardioTrak, proto dokáží lékaře na srdeční arytmie v záznamu samy upozornit.
Kdo mobilní monitoring srdce vymyslel? Co je to „holter“?
Holtery nezískaly jméno z latiny ani z lékařské terminologie. Začalo se jim říkat prozaicky podle jejich vynálezce, amerického fyzika a chemika Normana Jefferise Holtera. Mobilní zařízení na monitoring srdeční činnosti představil už v roce 1947, ačkoli označení „mobilní“ bylo tehdy dost přehnaný výraz. Samotné baterie prvních prototypů vážily skoro 40 kg. Nicméně výhody dlouhodobého sledování srdeční činnosti i mimo ordinaci byly tak zásadní, že se přístroj během mnoha evolucí zmenšil až do dnešních rozměrů – na několik cm a pár desítek gramů. Dnes se slovem holter v lékařství označuje celá řada dlouhodobých monitorovacích zařízení pro sledování tělesných funkcí. Kardiologové ale nad tlakovým nebo glykemickým holterem obyčejně kroutí hlavou. Pro ně je jediný pravý holter právě ten, který sleduje EKG.
„EKG holter CardioTrak rozšiřuje možnosti lékaře o dlouhodobý
monitoring srdeční činnosti. Přenosný EKG holter zachytí aktivitu
srdce každého pacienta i během jeho typických denních
činností.“
Jak EKG holter funguje? Cílem je nijak pacienta neomezovat
Správný EKG holter funguje přesně tak, jako CardioTrak. Protože má být s pacientem 24 hodin nebo i déle doslova jedno tělo, musí být odolný, ale zároveň malý, pohodlný a pokud možno na sebe moc neupozorňovat. EKG kabely musejí proto musejí být dobře ohebné a příjemné na dotek, ale zároveň odolné. To všechno zaručuje nejen to, že z přístroje pacienti nebudou „otrávení“, ale také že s ním budou bez přemýšlení dělat všechno jako jindy. Jedině tak má lékař možnost zachytit skutečně všechny možné nepravidelnosti.
Co EKG holter sám nezvládne aneb Píšete si deníček?
Aby měla data z přístroje pro lékaře maximální přínos, je ideální, pokud pacient spolupracuje a během monitoringu si vede poměrně podrobný deníček. Pro interpretaci dat je důležité, kdy vstával, jaké činnosti během dne vykonával, kdy jedl, kdy se věnoval sportu… Ale třeba také, že se v práci pohádal na schůzce a navečer nestihl vlak. To všechno dá suchým datům o srdeční činnosti důležitý kontext. CardioTrak sice dokáže analýzu lékaři předpřipravit a upozorní na různé arytmie, ale vyhodnocení se bez lékaře (a spolupráce pacienta) neobejde.
Co je potřeba, aby EKG holter dodal lékaři kvalitní data?
V případě dobře navrženého a prověřeného přístroje, jako je EKG holter CardioTrak, nejsou na lékaře ani pacienta nároky v podstatě žádné. Pro co nejvyšší kvalitu záznamu je samozřejmě potřeba na kabelech EKG holteru použít také kvalitní elektrody – ideálně upevněné na hygienicky ošetřenou a v případě potřeby i vyholenou hruď. CardioTrak je maximálně automatizovaný a lékař ani pacient se nemusí bát, že během monitoringu dojde k nějakým nečekaným situacím.
„EKG holter CardioTrak nasbíraná data sám předběžně vyhodnotí a
upozorní na arytmie. Lékař nemusí procházet několikadenní záznam
a riziko přehlédnutí problematických pasáží je v podstatě nulové.“
Konkrétní výhody EKG holteru CardioTrak
Pro obě strany, tedy lékaře i pacienta je důležité, aby měl EKG holter malou spotřebu, a tudíž dlouhou výdrž na jednu baterii. Z hlediska lékaře je pak ještě zásadnější spolehlivý záznam. V případě CardioTraku doplněný dokonce jeho přesnou automatickou analýzou. Jaké další přednosti právě CardioTrak má?
- CardioTrak se sám aktivuje. Jak při zapojení, tak v případě nezbytné výměny baterie.
- Tzv. pacientský kabel je pružný, příjemný na omak, ale zároveň kvalitní a trvanlivý.
- Lékař má na výběr z několika typů s různým počtem svodů.
- CardioTrak sám informuje o atriální fibrilaci a z obrovského množství nasbíraných dat třeba i za několik dní lékaři předpřipraví přehled těch podstatných.
- Má přehledné nástroje pro rychlé použití – záznam o pauzách, tachykardiích či bradykardiích v srdeční činnosti vyvoláte jediným stiskem.
- Přenos dat do počítače je extrémně jednoduchý, záznam je přehledný a není nutné ho zkoumat vlnu po vlně.
- Kvalitní algoritmus zjednodušuje rychlost analýzy a zajišťuje spolehlivost vyšší než 99,6 % na databázi MIT BIH.
Jak se nasazuje EKG holter na dlouhodobý monitoring?
Nasazení EKG holteru není potřeba se nijak obávat. Ani života s ním, ať už jde o 24 hodin nebo třeba týden. Úplně nezbytná je v podstatě jediná věc, která nemusí být každému příjemná. Po celou dobu monitoringu je nutné mít na těle elektrody, kterými holter snímá srdeční činnost. Dobrá zpráva je, že si holter vystačí s elektrodami na hrudníku. Lékařem zvolená místa je ideální nejen lékařskými přípravky odmastit, ale v případě mužských pacientů ideálně také oholit.
Jaký je život s EKG holterem?
Samotný život s holterem není nijak nepříjemný. Malinká krabička o menší hmotnosti než většina mobilních telefonů je k elektrodám připojená tenkými vodivými „drátky“, které dávají pacientovi volnost. EKG holter má vlastní tašku (možná spíše brašničku), kterou je obyčejně nejjednodušší nosit zavěšenou okolo krku. Pokud to z nějakého důvodu nevyhovuje, holter je možné alternativně umístit i na pásek kolem pasu. Účelem je ostatně monitorovat srdce během běžných denních činností. Jediné opravdu zásadní omezení je sprchování – voda a elektronika nejdou moc dohromady. Po dobu monitoringu je tedy nutné vynechat jak namáčení hrudníku, tak samozřejmě i EKG holteru samotného. Není ovšem potřeba se bát nějakého elektrošoku. EKG holter by prostě jen přestal fungovat. Což by ale také byla dost škoda.